Konfiguracja Kadu dla Facebooka i screenów

Moim ulubionym komunikatorem jeszcze niedawno był AQQ. Niestety wraz z kolejnymi aktualizacjami lubił się czasem zawieszać, a teraz ma dodatkowo być płatny. Przyszedł więc czas na testowanie innych – nie trwało to długo, bo bardzo szybko znalazłam i polubiłam Kadu.

Poniżej znajdziesz moje wrażenia z używania Kadu, a także opis konfiguracji krok po kroku, aby móc się połączyć z Facebookiem i bez problemu przesyłać screeny. Poświęciłam chwilę, by te ustawienia znaleźć i myślę, że warto to opisać.

Dlaczego zdecydowałam się na Kadu?

Mój przyszły komunikator musiał spełniać kilka warunków:

 • Nieprzebajerowany (ja praktycznie tylko rozmawiam i nie potrzebuję śmieciowych funkcji)
 • Obsługa wielu kont naraz (kilka numerów gg, tlenów, etc)
 • Możliwość przesyłania screenów w rozmowach
 • Obsługa czatu Facebooka
 • Kompletna instalacja, czyli brak zabawy w instalowanie wtyczek, by mieć wszystko co mi potrzeba
 • Przyjemne emotki (nie chce mi się osobno instalować zestawów i te standardowe po prostu muszą być miłe dla oka)

To wszystko znalazłam w Kadu :) Okazuje się że miłym dodatkiem jest także wiele stylów graficznych dla okna rozmowy – myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja jako tradycjonalistka zdecydowałam się na prosty styl „gg” z wybranym różnym kolorem tła dla kwestii moich i rozmówcy. Jest bardzo czytelnie i praktycznie od razu się przyzwyczaiłam, co mnie naprawdę zaskoczyło, bo AQQ używałam ładnych parę lat! Ten fenomen potwierdza również moja kumpela, która również przesiadła się z AQQ (tak, za moją namową :) ).

Do tego Kadu ma domyślnie wgrane dwa zestawy emotikon + możliwość ich wyłączenia. Wybrałam zestaw penguins.. tak, tak, to pingwinki! Są naprawdę przesympatyczne. Oczywiście jest możliwość wgrania własnego zestawu emotek, jednak ja pozostaję przy pingwinach. :)

Ponieważ często odchodzę od komputera, spodobała mi się też opcja wyskakującego pop-upa z informacją o nowej rozmowie – wskakuje na środek ekranu, więc trudno przegapić, jak wrócę. :) Oczywiście można to wyłączyć, jak ktoś tak nie chce – Kadu może standardowo migać w trayu, czy wyświetlać dymki w rogu.

Kadu możesz pobrać np. ze strony dobreprogramy.pl (sam serwis również polecam).

 

Jak włączyć wtyczkę do screenów?

Kadu jest kompletną instalacją, jednak pewne dodatki wymagają włączenia i należy do nich m.in. wtyczka do zrzutów ekranu.

Wchodzimy zatem w listę wtyczek, znajdziesz ją w górnym menu, o tutaj:

Tutaj mamy dostęp do listy wtyczek

Tutaj mamy dostęp do listy wtyczek

Następnie wyświetli nam się cała lista wtyczek, którą polecam później przestudiować, ale w tej chwili interesuje nas wtyczka „Zrzuty ekranu”-  należy ją odszukać, zaznaczyć i zapisać ustawienia:

Zaznaczona wtyczka dotyczy zrzutów ekranu

Zaznaczona wtyczka dotyczy zrzutów ekranu

Teraz drugi etap, na który chyba nie każdy wpadnie (ja potrzebowałam chwili), ale również jest bardzo prosty. :)  Otwieramy okno rozmowy (z kimkolwiek z naszej listy, u mnie za przykład posłużył infobot).

Okno rozmowy składa się z pola na treść rozmowy, belki menu oraz pola do wpisywania treści. Kursor myszy ustawiamy na tej środkowej belce i klikamy prawym przyciskiem myszy, aby wywołać menu kontekstowe. Należy po prostu dodać nowy przycisk, którym będziemy łapali zrzuty ekranu. Wszystko przedstawia poniższy screen:

W ten sposób dodajemy przycisk do robienia zrzutów ekranu.

W ten sposób dodajemy przycisk do robienia zrzutów ekranu.

W sumie proste. :) Po dodaniu przycisku będziemy mieli następujące opcje:

To są dostępne opcje zrzutów ekranu

To są dostępne opcje zrzutów ekranu

Zwykły zrzut – z tego nie korzystam, bo łapie ekran razem z oknem rozmowy, a z reguły chcę pokazać coś innego. :) Ten, który jest zaznaczony, wykorzystuję najczęściej – po kliknięciu chowa się okno rozmowy i automatycznie wykonuje się zrzut, który jest gotowy do skadrowania. Gdy go wykadrujemy myszką (wykonajmy zaznaczenie interesującej treści obrazka) trzeba kliknąć na „przytnij” – wtedy zawartość zaznaczenia skopiuje się do okna rozmowy. Wystarczy kliknąć enter i nasz rozmówca obejrzy screen. Ostatnia opcja „Zrzut okna” pozwala łatwo skopiować zawartość wybranego okna – należy przeciągnąć myszką ikonę aparatu na to okienko, które nas interesuje.

Możemy jeszcze sprawdzić dodatkowe opcje zrzutów ekranu, dostępne w ustawieniach. Jak to znaleźć, pokazuję na screenie. Ja tam niczego nie zmieniałam.

Na screenie są ustawienia zrzutów ekranu.

Na screenie są ustawienia zrzutów ekranu.

To już wszystko na temat zrzutów ekranu w Kadu.

 

Konfiguracja Kadu dla Facebooka

Chcemy skonfigurować Kadu by połączyć się z Facebookiem. Na początek należy dodać konto Facebooka do naszego komunikatora. Zaczynamy tutaj:

Tu dodajemy konta

Tu dodajemy konta

Należy stworzyć konto dla Facebooka. Z pewnością każdy sobie poradzi, ale screen i tak zrobiłam :)

Tworzymy konto w sieci Facebook

Tworzymy konto w sieci Facebook

Pozostaje teraz wpisać właściwe ustawienia Kadu dla Facebooka:

 • W zakładce OGÓLNE:
  • Nazwa użytkownika w formie:  NAZWA@chat.facebook.com
   Jeśli nie wiesz jaką masz nazwę, otwórz swój profil na FB (nie mylić ze stroną główną Facebooka)  i przepisz z adresu tej strony swoją nazwę. (Dotyczy ona Twojego imienia i nazwiska, którym się posługujesz na Facebooku.)
  • Hasło – to, którego używasz do logowania się na FB.
 • W zakładce POŁĄCZENIE
  • zaznacz ręczne ustawienie hosta
  • jako host podaj: chat.facebook.com
  • jako port podaj: 5222
  • Szyfrowanie: jeśli możliwe
  • Port dla Legacy SSL – zaznaczone.
  • Zezwój na nieszyfrowaną autentykację: przy szyfrowanym połączeniu

Jak to wygląda w praktyce, można ujrzeć na tym screenie:

Ustawienia Kadu dla Facebooka

Ustawienia Kadu dla Facebooka

 

Myślę , że wszystko już jasne? :)

Bookmark the permalink.

2 Comments

 1. A jaki ty masz system ?? Window$ ?

Dodaj komentarz