Dripper – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Na wstępie warto wyjaśnić, że dripper to atomizer do dripu (dripowania), czyli jednej z metod e-palenia. Charakteryzuje się ona doskonałym smakiem i częstym zakraplaniem, bo drippery nie posiadają magazynu na liquid. :) Jest to również najlepsza metoda do testowania liquidów, a każdy nowy to ryzyko, że nie będzie on smaczny. W takim przypadku odpada kłopotliwe czyszczenie parownika.

Niżej wypunktowałam 9 parametrów, o których warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup.

1) Ilość słupków (styków)

To określa maksymalną możliwą ilość grzałek do założenia.

 • dwa słupki:  wygodne założenie jednej grzałki i trudniejsze dwóch (po jednej na stronę)
 • trzy słupki: wygodne założenie dwóch grzałek i trudniejsze czterech (po dwie na jedną stronę)
 • i tak dalej.. są również drippery przeznaczone na imponujące ilości grzałek, ale przeznaczone są dla znawców tematu i wymagających epalaczy – dlatego, że duża ilość grzałek wymaga dobrego wysokoprądowego akumulatora IMR (przede wszystkim bezpieczeństwo!).  Jednak nawet ci „maniacy” przyznają, że to nie jest dobre do stałego wapowania – po prostu zbyt duży kop w płuco.
Przykład drippera na dwie grzałki - trzy miejsca styków. Mocowanie w otworach a wkręty imbusowe.

Dripper na dwie grzałki – trzy miejsca styków. Mocowanie w otworach, a wkręty imbusowe.

Jeśli zamierzamy mieć maksymalnie jedną lub dwie grzałki, to kupowanie drippera z większą ilością słupków niż trzy, mija się z celem – i tak nie będzie w pełni wykorzystany, a wystające zbędne słupki zabierają miejsce na nośnik liquidu (watka, sznurek)  i mogą też przeszkadzać w mocowaniu grzałki.

Oczywiście są „epetkowi akrobaci”, którzy na dwóch słupkach potrafią zamontować 4 grzałki, ale ja mówię o przeciętnym waperze.

 2) Sposób mocowania grzałki w dripperze

Drut możemy owijać pod śrubą lub jego końce wkładać w przeznaczone do tego otwory. Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety.

Otwory:

 • Oszczędność drutu (końce mogą być krótsze).
 • Wygodne dla mocowania wielu grzałek.
 • Trzeba w nie wcelować, co może zabrać trochę czasu – zwłaszcza, gdy wkładamy więcej końców (polecam zginanie już włożonego końca, by nie wysuwał się oraz różne długości końców – najpierw wkładamy ten dłuższy)
 • Im większe otwory tym łatwiej zmiescić tam więcej niż 1 drut.
 • Zdarza się przerwanie drutu jeśli zbyt mocno dokręcimy lub wielokrotnie poprawiamy drut,  mi się to nigdy jednak nie zdarzyło i uważam otwory za bardzo fajne rozwiązanie (często używam drutu kathal D 0,18mm, czyli nienajgrubszy)

Owijanie wokół śruby:

 • Przy wprawie to szybkie i proste mocowanie pojedynczych grzałek.
 • Wymaga dłuższego końca, aby wygodnie go złapać palcami.
 • Przy dużej ilości grzałek może być problematyczne ze względu na to, że zanim osadzimy kolejną grzałkę, drucik pierwszej może się poluzować (nasza śruba czeka na ułożenie następnego końca, zanim ją zaciśniemy).
 • Podkładka pod śrubę może być pomocna przy większej ilości drutów.
 • Same śruby mogą być także zamienione na wkręty pod imbus (uważam to za mało poręczny przyrząd) , albo na nakrętki bez żłobień na wkrętak – wtedy używamy tylko palców.

3) Airhole – otwór wentylacyjny

Najprościej mówiąc:

 • Może być jeden lub więcej. (= jedna grzałka lub więcej)
 • Może być regulowany lub nie.
To dripper, który posiada dwa regulowane otwory z możliwością całkowitego przysłonięcia jednego z nich.

To dripper, który posiada dwa regulowane otwory z możliwością całkowitego przysłonięcia jednego z nich.

Dobrze jeśli dripper jest elastyczny i ma więcej niż jeden otwór z możliwością przysłonięcia tych nadmiarowych. Regulacja dobrze jak jest dostępna, ale z drugiej strony nigdy jeszcze nie rozwiercałam otworu w swoim dripperze pod jedną grzałkę, a tam gdzie mam regulowany i tak ustawiam maciupki otwór.  Jestem przeciętną epalaczką, co nie kombinuje z oporami poniżej 1ohm i ma max 2 grzałki.  Przyjrzyjmy się również, czy otwory są na dobrej wysokości – muszą być „wycelowane” w grzałkę.  Jeśli są zbyt nisko to i grzałka musi być niżej –  o konsekwencji zbyt nisko położonej grzałki wspominam w kolejnym punkcie.

 

4) Pojemność

Zwykle dno drippera jest płaskie, ale bywają też drippery ze sporym magazynem na liquid (wgłębienie, do którego należy doprowadzić nośnik liquidu).  Także same słupki mogą mieć nisko umieszczone miejsce mocowania grzałki, co powoduje, że przy nadmiernym zakropleniu będzie zalana i przez to nie będzie się dobrze rozgrzewała (= słaby dym, bulgot, itp.). Szersza średnica to również więcej miejsca na dnie. Wszystko to ma wpływ na pojemność drippera. Do jednych zmieścimy kilka, kilkanaście kropel, a w innych cały 1 ml. (Przykłady tych pojemniejszych: magma, origen).

5) Gwint

Są drippery pasujące do wszystkich modów z popularnym gwintem 510 i są także drippery dedykowane do danej hybrydy (nietypowy gwint).  Istnieją przejściówki z niektórych hybryd na gwint 510, ale wg mnie nie warto takich brać pod uwagę.

6) Wygląd i gabaryty

Jeśli jesteś estetą to obowiązkowa taka średnica, jak twojego zasilania. Dobrze jeśli dripper pasuje też stylem (kolorystycznie i kształtem). Ogólnie warto przeczytać wymiary, żeby się potem nie zdziwić.

7) Drip (ustnik)

Czy w zestawie z wybranym dripperem jest dripek? Jeśli nie, trzeba zakupić lub wziąć jakiś już posiadany.

Warto wiedzieć:

 • Szeroki otwór w dripie pozwala tankować bez jego zdejmowania oraz mniej ogranicza przepływ zasysanego powietrza (to drugie jest istotne dla mocnych setupów, ja lubię węższe dripy).
 • Jeśli zakraplamy przez otwór dripa, to liquid lepiej spływa po stalowym niż plasticzanym.
 • Metalowy drip może się nadmiernie grzać przy mocnym setupie (są drippery mające izolator, ale można też zakupić taki izolator osobno, lub drip izolowany).

 

8 )  Materiał

Drippery mogą być aluminiowe, stalowe, mosiężne, miedziane, platerowane.

Stal uchodzi za najlepszą – jest najtrwalsza (więcej wytrzyma), nie zmienia koloru, nie śmierdzi metalem (jak np. mosiądz).

Na reakcji z liquidami się nie znam, ale zapewne stal również najbezpieczniejsza.

9) Jakość

Częściowo determinuje ją materiał z jakiego jest wykonany dripper (wkręty, gwinty, guma oringu), ale różnie z tym bywa dlatego dobrze jest zasięgnąć opinii o danym dripperze. niby wszystkie działają podobnie, jednak diabeł tkwi w szczegółach.

O jakości wybranego drippera proponuję porozmawiać na forum epapierosowym, bo ja nie podejmuję się tutaj ogarnąć całej gamy dostępnych dripperków :)

Jednym z takich forów jest np. swiatpapierosow.pl

Bookmark the permalink.